Интервью с руководителем издательства «Ориентир»

buntonew_art11

Марк Мельник із позивним «Вирій» — колишній боєць батальйону Азов, зараз є засновником та керівником книжкового видавництва «Орієнтир», що складається з волонтерів та військових-добровольців. Журналіст «Бунтократії» навідався до видавництва та дізнався, як це — займатися відродженням нації на літературних теренах України. Матеріал представлений українською мовою, бо єдина державна мова в Україні — українська. Так є і так завжди буде. 

Розкажи трохи про себе. Марк Мельник в довоєнні часи і зараз — чим відрізняються ці дві людини?

Більшість із добровольців, до яких дораховуюсь і я, не могли уявити  до війни, що ми станемо військовими. Ми передчували війну, були впевнені у її невідворотності, тому ми з друзями займались хардболом, проводили вишколи у себе на Дніпропетровщині, розповсюджували націоналістичні брошури, організовували марші, трохи займались національно-орієнтованим вандалізмом. Зараз це банально, проте у 2009-2010 році для цього потрібно було переступати і через суспільну думку, і через власні упередження.

Майдан застав мене на заробітках у Європі, проте повернутись було справжнім щастям: нарешті ми мали шанс вершити революцію. Кілька незабутніх місяців тоді я провів у Києві в лавах разом із хлопцями із «Білого молоту» та «Правого сектору». Революція так і не завершилась, а розпочалась війна. Майже півтора ще більш незубутніх років я віддав їй. Саме під час подій на Донбасі я набув найбільш цінного досвіду. Довелось перекваліфіковуватись і в розвідника-диверсанта, і у водія-медика, і у військового журналіста. Безцінний досвід вартував і життів друзів, і серйозного ризику. Ми з побратимами заснували перший фронтовий часопис, з якого і почалась наша літературна діяльність. І все, що ми переживали під час служби, допомагало нам повноцінно висвітлювати цю війну.

Тепер я видавець. І весь попередній досвід тепер працює на нашу ідею. Біля мене знову зібралась гарна команда і тепер ми видаємо літературу. Я той самий, що і в 2009 році, проте пережите дає можливість діяти більш усвідомлено.

orientyr_4

Проте ти не лише видавець, а й автор – твоя книга «Жадання Фронту» в певних колах наробила галасу. Чи не плануєш продовження? Щось на кшталт «доля військового-добровольця в постреволюційній Україні».

Я написав цю книжку більше  як приклад для побратимів, яким хотів допомогти видати свої праці, але їх щось зупиняло. Приклад мого нашвидкуруч накиданого тексту, який ми перетворили у повноцінне видання, мав продемонструвати, що не потрібно бути письменником, щоб видавати свої спогади. Спрацювало. Тепер коло наших авторів невпинно розширюється. Досить багато добровольців за нашим прикладом пишуть свої книжки і навіть засновують видавництва. З більшим чи меншим успіхом, проте я вірю, що наша ініціатива пробудила цю сферу літературної творчості.

У мене вже розпочаті аж дві книжки уже на більш спеціалізовані теми. Одна – збірка політичних есеїв, інша – любительське дослідження культу воїнства у різних кільтурах. Проте катастрофічно бракує часу. Видавнича діяльність вимагає дуже багато зусиль і часу, хоча здається досить простою. Насправді це скурпульозна та ємна праця. Тому навряд мої твори будуть завершені найближчим часом.

Ми знаємо, що «Орієнтир» — не перший твій проект, до цього ви видавали газету.

І у школі, і в інституті, і в полку так склалось, що я був головним редактором газет. Причому остання, заснована нами з другом Байдою, була першим фронтовим часописом в Україні. Вона об’єднувала як ідеологію, пізнавальну історію, так і актуальну воєнно-політичну ситуацію з відповідними висновками. Це було унікальне видання, редколегія якого складалась з військових-добровольців. Англомовна його версія розсилалась у кілька країн: Німеччину, Австралію, Бельгію, Нідерланди і ще в парочку. До нас приїздили журналісти з усього світу. Ми співпрацювали і з Аль-Джазірою і з Дейлі Сигнал. Було цікаво і корисно. Ми навіть з хлопцями зняли два документальних фільми про війну, яких на той час об’єктивно дуже бракувало.

orientyr_1

Внеси ясність, щоб не було ніяких спекуляцій. Наскільки видавництво «Орієнтир» незалежно? Звідки у вас гроші на друк продукції?

У нас проектне фінансування. У кожному виданні хтось конкретний зацікавлений. Ми співпрацюємо і з організаціями, і з окремими людьми. Якщо наші погляди з автором і меценатом збігаються, ми співпрацюємо. Так як наш колектив на разі – дембеля-азовці і азовські волонтери, то нам, властиво, ближча саме тематика пов’язана з «Азовом» і співпраця налагоджена дуже плідна. Проте ми відкриті для будь-кого, хто поділяє наші погляди та прагнення.

Видавництву вже виповнилося півроку. Чого досягли за цей час?

Видання наших книжок почалось з ідеї мого друга Крука та моїх скромних знань і навичок ще на початку 2016 року. Тому видавництво розпочалось вже більше року тому. Тепер ми колектив з більше десяти людей: редакторів, ілюстраторів, верстальників та поліграфістів.

Що потрібно для того, щоб видати у вас власну книгу? За якими критеріями взагалі підбираються тексти?

У кожного видання має бути ціль. Якщо твір працює на благо Української нації, наближає нашу мету, ми його видаємо. Якщо подібного твору об’єктивно бракує нашому суспільству, це наша місія зробити так, щоб його побачив світ.

orientyr_5

Нещодавно ви відкрили новий сайт. Що було не так зі старим?

Старий сайт був примітивним інтернет-магазином з обмеженим функціоналом. Проте «Орієнтир» — це багатогранний майданчик для ідеологічних проектів, а не лише виготовлення та продаж книг.

У новому сайті перш за все реалізована функція комунікації видавництва з авторами. Зручна форма дозволяє за хвилину надати свій твір видавництву. Бар’єри руйнуються. Персоніфікована сторінка з контактами дає змогу відчути і зрозуміти, що ми люди, охочі до спілкування та співпраці. Наш новий проект дискусійних клубів дасть можливість у режимі реального часу слідкувати за їх проведенням. Також доданий розділ новин з фотогалереями та відеоматеріалами. Усі, хто хоче докладно дізнатись про діяльність нашого колективу, зможуть легко це зробити.

Ми не продавці книг, а творці та ретранслятори ідеології. Ми збираємось змінювати суспільство згідно своїх високих ідей. У цьому напрямку і розвиваємось.

Ціна на ваші книги дуже маленька, а якість паперу у них досить висока. З чим це пов’язано?

Ціна книг включає не лише папір і фарбу. Це і робота редакторів, коректорів, ілюстраторів, макетувальників, менеджерів та ще багато складових. Більшість моїх співробітників ідеологічно вмотивовані і наша ціль — донести наші ідеї до якомога ширшого загалу та до одиниць-пасіонаріїв, здатних впливати на хід історії. Ціни на наші книги мають лише покривати затрати. Не більше.

orientyr_2

У яких магазинах, крім офіційного сайту, можна купити ваші книги? Чи не замислюєтеся про продаж їх електронних версій? Все ж паперова епоха вже відходить у минуле.

Ми співпрацюємо з кількома мережами, такими як книгарні «Є» та «Буквиця», а також з окремими продавцями книг. Наші представники є у близько десяти обласних центрів. Проте над системою розповсюдження ми ще працюємо. Вона надто недосконала.

Невдовзі ми плануємо запуск функції завантаження електронних версій деяких книг. Проте мати реальну книгу у своїх руках, погодьтесь, значно краще. Папір ще довго не зникне. Книга на мою думку дуже важлива форма втілення думок як з точки зору енергії, яку в собі несе так і артефакту, що уособлює час.

Які новинки готуються до виходу? Судячи з фотозвітів, ви проводите багато офлайнових заходів-презентацій. Де краще стежити за вашою діяльністю?

Уся інформація про нашу діяльність буде сконцентрована на новому сайті. Від нього — у соцмережі (ми маємо сторінку у ВКонтакті, Facebook та Instagram, при чому намагаємося адаптувати контент для кожної мережі окремо). Серед очікуваних новинок, над якими ми працюємо, на черзі цікава художня література, продовження серії спогадів про націоналістичний рух у найкарколомніші моменти своєї історії та нові книги ідеологічного ґатунку, про націоналізм і традиціоналізм зокрема.

orientyr_6

«Орієнтир» рік потому. Поділися планами колективу на майбутнє.

Найближчим нашим масштабним планом є запуск на базі усіх наших представництв в Україні дискусійних клубів, які стануть інтелектуальним та медійним майданчиком для обміну думками та елементами світогляду для найбільш колоритних представників соціуму.Члени клубу «Орієнтир» будуть запрошуватись на цікаві та насичені дискусії з онлайн-трансляціями, результатами яких будуть консенсусні резолюції, які позиціонуватимуться як конструктивні суспільні рішення для найбільш актуальних проблем. Вони будуть актуальні як дорадчі рекомендації громадським організаціям, установам та органам влади. Ми плануємо створити фабрики суспільно-корисних рішень.

Назви три книги, з уже виданих, які можуть сподобатися нашим читачам.

Ми не видаємо не цікавих книжок. Але з останніх раджу ознайомитись з книгами-фотоальбомами «Широкинська операція», «День провокатора» та «Фундамент Українського націоналізму».

orientyr_7