Царетворець. Падіння Пола Манафорта

Пол Манафорт — відомий американський політичний консультант, у резюме якого наявні досить сумнівні клієнти, як-от філіппінський диктатор Фердинанд Маркос, африканський диктатор Мобуту Сесе Секо та диктатор Сомалі Сіад Барре.

Але тільки українська політика спромоглася затягнути його на самісіньке дно.

У 2004 році донецькі хлопці, що дуже хотіли прийти до влади, вирішили витратити гроші на «закордонного спеціаліста». Тоді Манафорт не зміг посадити Віктора Федоровича у президентське крісло, але ж через два роки цей союз дав свій результат. Партія регіонів виграла вибори в Раду.

Манафорт продовжив плідно працювати з регіоналами. Якщо ви думаєте, що Манафорт мав посаду у виборчому штабі ПР, то ні. Все значно крутіше. Голова виборчого штабу сам особисто звітував перед Полом.

Така плідна праця, звісно, мала бути успішною. У 2010 Янукович усіма правдами-неправдами усе ж таки усівся у президентське крісло. На інавгурації Ахметов та Манафорт навіть привселюдно розцілувалися на радощах.

Події Зимової революції не надто засмутили Манафорта. Тим паче, він вже мав подібний досвід. Мобуту втік з Конго. Маркоса революція змусила бігти на Гаваї. А Сіад Барре останні роки свого життя провів у Нігерії, де ховався від сомалійських повстанців. Але, так як ніхто з них не платив стільки кешу, як регіонали, то Манафорт вирішив залишатись в Україні та далі піарити синьо-білих, що тепер лише трохи змінили брендінг.

У 2014 Манафорт знов перевершив самого себе, а саме – провів у Раду 40 депутатів від опозиційного блоку. І це одразу після революції, що, здавалося б, здійснювалась проти цих самих людей. Справжній професіонал!

У 2016 розпочалася передвиборча кампанія у США, та Манафорт, якому набридло бавитися у пісочниці з українськими політиками, вирішив повернутися до реальніших справ, що обіцяли кращі перспективи. У березні Пол очолює передвиборчий штаб Дональда Трампа. Та на цій посаді він тримається недовго. Уже в серпні американська преса публікує дані з чорної бухгалтерії регіоналів, яка свідчить, що у період з 2007 по 2012 рік Манафорт отримав від Януковича і Ко майже 13 млн доларів готівки.

Для українця цей момент може бути не дуже зрозумілим. Здавалося б, мужик виконав свою роботу, отримав за це налік. Що такого? Але в США порядки інші. Якщо ти отримав бабло — частину ти повинен віддати у бюджет. Це вже не кажучи про те, що ти повинен походження цих бабок пояснити. А Манафорт не звітував про свою лобістську діяльність на користь України, то ж по законодавству США скоїв серйозний злочин.

Сам Манафорт, звісно, відмовився визнавати факт отримання грошей з тіньової каси регіоналів, але, щоб не ставати перешкодою на шляху Трампа до перемоги, склав з себе повноваження голови передвиборчого штабу. Посаду Манафорта зайняв Стівен Беннон (але це вже зовсім інша історія).

У Національному антикорупційному бюро України заявили, що довести, що саме Манафорт отримував ці гроші буде складно, адже «у графі “отримувач” стоять підписи інших людей». ФБР, на жаль чи на щастя, цей прикрий факт не зупинило.

У понеділок 30 жовтня 2017 року Пол Манафорт особисто приїхав до вашингтонського офісу ФБР. Здаватись. Факт злочину мав місце бути та заперечувати його не було ніякого сенсу.

Звинувачення Манафорту містять 12 пунктів, серед яких перешкоджання діяльності уряду США, відмивання грошей, несплата податків, шахрайство тощо.

Разом з Манафортом по звинуваченню проходить його друг та бізнес-партнер Річард Ґейтс.

Манафорт та Ґейтс, щоб приховати бабло від американських чиновників, відмивали його через рахунки на Кіпрі, Сейшелах, Сент-Вінсенті та Гренадинах. Для цього діла вони мали 32 офшорні компанії у США та за кордоном. Ці кошти вони витрачали на зрозумілі речі, як-то будинок за 3 млн доларів готівкою чи кондомініум в елітному районі Нью-Йорку за 2,8 млн. А також навчання дітей, іпотека та інші мирські речі. Загалом, 75 млн доларів пройшло через офшорні рахунки та 21 з них було відмито.

Мабуть, Манафорт нахапався дурного за час роботи в Україні. Відбувалося б це у нас, Полу ніхто й слова не сказав би. Але американські спецслужби українських звичок Манафорта не оцінили. Лише за відмивання грошей йому обіцяють ув’язнення до 20 років. А всі справи загалом тягнуть на 80 років.

Підсумуємо.

Послужний список Пола Манафорта вражає. Його фірма була у топах списку серед «відбілювачів» іміджу диктаторів та корупціонерів. За різними підрахунками, Фердинанд Маркос, коли тікав з країни, прихопив з собою від 5 до 10 млрд доларів. Мобуту Сесе Секо засунув лапу у бюджет Конго також на 10 млрд доларів. Сіад Барре у боротьбі за владу знищував цілі міста та селища з мирним населенням.

Але тільки після України 68-річний Пол Манафорт, що займався своєю справою з 1976 року, тепер сідає до в’язниці на 80 років.

До того ж, ця справа знову дала привід демократам звинуватити Трампа у зв’язку з Кремлем. Потішно, якщо вони зможуть розпалити цей скандал до імпічменту президента. Тим паче, що Манафорт може піти на змову зі слідством та дати показання проти Трампа.

Ну, що тут можна сказати… Слава Україні!

Платон Павленко

10b831fbe80e49d81e28eвіві243761ea068