Колонка Смереки: Вакарчук

Виктория Смерека

За більш ніж три роки війни, окрім прекрасних тематичних короткометражних фільмів (улюблений з яких, мабуть, «У кожного свій фронт», КІНАРу, яким я завжди захоплювалась) та книжок-мемуарів про життя на фронті, з’явилось багато пісень, присвячених воєнній тематиці.

Якщо ж брати до уваги не патріотичні гурти для вузького кола, а найпопулярніших українських виконавців, чий голос є таким, до якого прислухаються і їх пісні чує практично кожен – часто вони вселяють у людей своїми текстами бажання опустити руки і здатись ворогу. Та і ворог у них ніби не ворог.

Почати хоча б з гурту Океан Ельзи, який колись був одним із моїй найулюбленіших. Після пісні із словами «не твоя війна», я не змогла себе досі пересилити, щоб почати слухати хоча б старі їх пісні. Через позицію Вакарчука, котру він неодноразово висловлював, зникла повага і бажання слухати його голос.

Друга Ріка у пісні «Я чую» співають про те, що їх «дістала ця війна». Ну що ж, хлопці, розходьтесь з фронту додому, а то кажуть, що ви вже набридли.

Арсен Мізорян (складно повірити, що люди це слухають), у пісні «край землі» співає про умовність визначення кордонів, ворога, тощо. А от Світлана Тарабарова виявилась рішучішою за своїх колег-чоловіків. У тексті її пісні «повертайся живим» є чітка підтримка бійцям і, принаймні, визнання ворога – ворогом. Тартак у пісні «висота» співають про те, що у діях бійців є вища мета і що вони взяли на себе відповідальність за її виконання.

Якщо ж брати до уваги не тільки слова пісень та позицію, котрої дотримуються таким чином виконавці, а і те, що «зачепило» особисто мене, то я можу назвати тільки одну пісню. Крихітка – «Без імені». І пісня і кліп кожного разу як вперше викликають у мене мурашки. Це той момент, коли людина точно знає, про що співає. Адже складно наскільки тонко і точно передати цей зв’язок між волонтерами та бійцями. Цю близькість вчора ще незнайомих людей, пов’язаних однією метою. Коли «друг без імені» виявляється ріднішим за тих, кого ти знаєш роками.

Поки Вакарчук на всю країну співає про те, що це «не твоя війна», Крихітка заспівала саме про тих, чия це війна. Про тих, хто взяв на себе цей обов’язок, на який інші закрили очі.

© Вікторія Смерека, колумніст Бунтократії.