Японія відрощує ікла

На минулих вихідних у країні Висхідного Сонця пройшли парламентські вибори. Японське політичне життя погано висвітлюється в українських ЗМІ. Та даремно. Бо на японських виборах відбуваються баталії не гірші за європейські.

Прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе розпустив нижню палату парламенту та оголосив дострокові вибори. Саме нижня палата формує уряд, а прем’єром зазвичай стає голова правлячої партії.

Дострокові вибори — звичайна практика для японської політики. Таким чином прем’єр намагається обрати момент, коли його партія має найбільшу підтримку населення. Абе мотивував своє рішення погрозою з боку Північної Кореї, де править (як висловився Дональд Трамп) little rocket man.

Тут варто додати, що Ліберально-демократична партія (головою якої є Абе) — не дуже відповідає своїй назві, а навпаки — досить націоналістична та консервативна.

Але, неочікувано для Абе та всього японського естеблішменту, на правому фланзі у нього з’явився конкурент. Юріко Коїке — губернатор Японії та колишній міністр оборони в уряді Абе. У 2016 вона розірвала стосунки з Ліберально-демократичною партією, як незалежний кандидат перемогла на виборах губернатора столиці, та у вересні 2017 оголосила створення власної політичної сили — Партії надії, що стрімко почала набирати популярність.

Порівняно з прем’єром, політичні погляди якого також знаходяться значно правіше центру, Коїке вважають чи не Гітлером у спідниці.

Приміром, вона є прихильником внесення змін у пацифістську дев’яту статтю Конституції Японії, яка оголошує відмову держави від війни та, як наслідок, від власних сухопутних військ, флоту та повітряних сил. Коїке відвідує святилище Ясукуні, де шанують духів загиблих японських воїнів, серед яких також ті, кого Захід вважає військовими злочинцями. Д того ж, губернатор вважає, що Японія повинна відмовитись від покаяння за військові злочини, повернути собі колишню велич, а разом з нею й Курили. Ну і гуляти так гуляти, Коїке виступає за надання Японії ядерного статусу.

То ж, як бачите, Make Japan Great Again на максималках. Але, на жаль чи на щастя, сценарій Трампа не повторився. Популізм не дав результатів та Партія надії забрала собі лише 50 місць у парламенті, що сама Коїке назвала дуже поганим результатом. А більшість у парламенті очікувано зайняла правляча коаліція з Ліберально-демократичної партії та буддистської партії Комейто: 312 з 465 місць. А прем’єром у четвертий раз став Абе.

Хоча Коїке й не вдалося змінити владу, результат японських виборів експерти все одно називають поворотом у право. Чому?

Під час виборів консолідувались усі ліві сили Японії. За ініціативою Комуністичної партії була підписана угода, до якої приєдналися соціал-демократична та соціал-ліберальна партії. Головний посил цих трьох партій — це протистояння мілітаризації країни.

Та саме у цьому питанні правляча коаліція Абе та Партія надії Коїке солідарні. Вони планують торпедувати пацифістську статтю Конституції. ЛДП планує провести конституційну реформу, що повинна «зафіксувати нові військові реалії».

Під приводом загрози з боку Пхеньяну Японія планує розмістити на Хоккайдо протиракетні комплекси «Петріот». Посилюється співробітництво Японії з США. На цих вихідних Дональд Трамп зустрівся з Абе та висловив розчарування з приводу того, що Японія не стала збивати ракети, які Північна Корея випустила у вересні над країною Висхідного Сонця.

Також Токіо планує закупити у США новітні винищувачі, засоби протиракетної оборони тощо. Військова частина бюджету на 2018 рік планується рекордною — 48 млрд доларів.

То що ми тут бачимо? Підтверджується давно відома теза: загроза війни — найкращий час для тріумфу правих всіх мастей

Павленко Платон