Український літопис: Розпочався Варшавський процес над членами ОУН

Варшавський процес

У цей день — 18 листопада — у Варшаві розпочався судовий процес над членами Організації українських націоналістів. Формальним приводом до засудження стало вбивство міністра внутрішніх справ Польщі генерала Броніслава Перацького.

Перацький у 1930 році керував пацифікацією українців Галичини. Пацифікація спроводжувалася побиттями, масовими арештами та вбивствами українців. Тож українськими націоналістами було прийняте справедливе рішення «пацифікувати» Перацького.

На спеціальній конференції ОУН у 1933 році була прийнята постанова про вбивство міністра. План замаху розробив Роман Шухевич, загальне керівництво взяв на себе Степан Бандера, ну а сам чин здійснив Григорій Мацейко 15 червня 1934 року.

Перацький, як завжди, приїхав пообідати до «Товариського Клубу» на вулиці Фоксаль, 3. Мацейко спочатку спробував підірвати невеличку міну, виготовлену у підпільній лабораторії, але вона не спрацювала. Тоді Мацейко, не вагаючись, вихопив пістолет та застрелив польського міністра.

Мацейко вдалось відірватись від переслідування, а пізніше — покинути країну. Решту життя він провів на еміграції у Аргентині.

Вбивство Перацького змусило польську поліцію провести ретельне розслідування, наслідком якого стали масові арешти, що охопили близько 800 осіб. Заарештовано було майже усе керівництво ОУН на чолі з 26-річним Бандерою.

18 листопада розпочався судовий процес. На лаві підсудних опинилися 12 членів ОУН. Слідство тягнулося довго та, можливо, націоналістів не вдалося б засудити, але до рук польської поліції потрапило близько двох тисяч документів ОУН («архів Сеника»). Архів дав можливість встановити особи більшості членів та керівників ОУН.

Процес тривав два місяці та широко висвітлювався світовою пресою. Кінцевий вирок був оголошений 13 січня 1936 року. Степан Бандера, Микола Лебідь і Ярослав Карпинець були засуджені до смертної карти, яку, на підставі амністії, потім замінили на довічне ув’язнення.

Бандера на судовому процесі відмовився свідчити польською мовою, а його приклад наслідували усі інші засуджені націоналісти. Процес набув міжнародного значення та авторитет ОУН серед українців значно виріс. Українська громада 13 січня оголосила днем національної скорботи. Свідки з числа українців у залі суду скандували…

Слава Україні!