Український літопис: Створення РУРП

Русько-Українська радикальна партія

В цей день — 4 жовтня 1890 року — у Львові була створена Українська радикальна партія. Одним з керівників і розробників програми партії був письменник Іван Франко. УРП була першою українською партією європейського зразку та першою політичною силою, що оголосила своєю метою соборність всіх українських етнічних земель.

УРП складалася з молоді, натхненної Михайлом Драгомановим — батьком українського соціалізму. Але соціалізм УРПівців був далекий від потвори, що створив Маркс. Це був суто революційний рух, направлений на визволення поневоленого українського народу під соціалістичними гаслами.

На IV з’їзді партії її програма була доповнена пунктом, в якому зазначалося, що досягнення «ідеалів соціалістичних можливе є при повній самостійності політичній русько-українського народу». Як бачите, українці не були за «перманентную революцию» та братання з червоними, то ж цей соціалізм був досить такий націоналістичний.

Це у якомусь сенсі започаткувало українську праву політичну традицію. Українські націоналісти у своїй діяльності завжди, перш за все, спиралися на соціальну справедливість. Але ця справедливість обмежувалась виключно українською нацією.

Зараз, коли наші праві заглядають у рот європейцям, їм би варто згадати власну політичну традицію та те, що українська нація повинна бути для нас найвищою цінністю. Ми, насамперед, націоналісти. Потім — праві.

Український селянин для нас цінніше, ніж німецький професор.