Український літопис: Як українці повернули собі Львів

Листопадовий чин

Наприкінці Першої світової австро-угорці наобіцяли полякам дати можливість створити власну державу, у яку повинні були увійти Львів та вся Галичина. Країни Антанти теж були не проти, тому що у Петрограді у цей час вже відбувались якісь нездорові заворушення. Європейці, в очікуванні червоної загрози, вирішили побудувати оплот, яким мала стати Польща.

У всіх цих геополітичних іграх думки українців, звісно, ніхто не запитував. Як виявилось, даремно.

18 жовтня у Львові відбулася зустріч українських політичних сил, на якій було створено Українську Національну Раду. Вже на наступний день Радою було оголошено створення Української Держави на теренах колишньої Австро-Угорщини. Проте, це були лише наміри. Рада, що складалася з сивих дідів, не була спроможна на рішучі дії та намагалася домовитись про усе з Віднем мирним шляхом.

Але ляхи усе одно не на жарт перелякались, та наспіх створили Польську Ліквідаційну Комісію, що планувала приїхати до Львова, щоб остаточно встановити у Львові польську владу. Приїзд планувався на 1 листопада. 31 жовтня на зустрічі з Національною Радою Дмитро Вітовський — сотник Українських Січових Стрільців — резонно заявив:

Якщо цієї ночі ми не візьмемо Львів, то завтра візьмуть його поляки!

У ніч на 1 листопада до комісарів повітів були відправлені кур’єри з наказом брати владу. Комісару Перемишля було наказано підірвати міст через Сян, щоб не пропустити через річку «ні одного поляка».

Та 1 листопада у 4 годині ранку українці почали «віджим» Львову. Роззброїли львівський гарнізон, заарештували намісника Галичини Карла Гуйна, захопили ратушу, пошту, телеграф, залізничний вокзал та інші важливі будівлі.

Вже о 8 ранку Вітовський доклав Раді про успішне захоплення Львову.

Українська Національна Рада оголосила, що волею українського народу на українських землях Австро-угорської монархії утворилася Українська Держава. Згодом вона отримала нову назву — Західноукраїнська народна республіка.

Цей день повинен нагадувати нам та нашим сусідам, що українці — не нація хліборобів, а нація воїнів. Та те, що належить нам по праву, — обов’язково до нас повернеться.

Детальніше про Листопадовий чин читайте у статті #ЛьвівНаш. Оккупация по-украински.