Гастарбайтери Європи

IMG_20180308_232059_866

Провокації поляків у бік України, які останнім часом якось почастішали, виглядають як образи від шкільного невдахи, якого усе життя пригнічували, засовували голову у відро для сміття, малювали  крейдою на спині образливі слова та підганя на фізрі підсрачниками. Тепер цей невдаха став ніби крутим, але у середині він все ж такий закомплексований та слабкий. Він зриває свою застарілу злість на колишніх кривдниках, забуваючи, що вже час подорослішати.

Давайте уявимо дві ситуації.

Перша. З політичної мапи світу раптом зникає Польща (історія показує, що це не так вже й нереально). Мільйон українців повертається зі зборів полуниці. Україна залишається без яблук та без трудової еміграції. Ну, вже якось проживемо.

Друга. Зникає Україна. Ну прямо повністю з усіма українцями. Польське виробництво у той же час на місті, тому що воно працює завдяки української робітничої сили. Так, пишатися тут нічим. Але так воно і є. Полякам це вигідно. Українці працюють за невелику заробітну плату. До того ж, не роблять намаз по п’ять разів на день (що також досить важливо) та не ґвалтують полячок. Якщо ця робітнича сила зникге, її треба буде чимось заміняти. А єдиний реальний варіант тут — це біженці з Ближнього Сходу.

Поляки дуже горда нація. Настільки горда, що часто забуває про об’єктивну реальність. Повторюю, українцям у цій ситуації пишатися нічим. Мільйони наших громадян заробляє собі на життя за кордоном. Сотні тисяч з них — у Польщі. Чому так, думаю, пояснювати немає потреби. У країні величезна криза, середня зарплата — 250 доларів. Люди об’єктивно не можуть прогодувати родину. Я аж ніяк не виправдовую еміграцію, але можу зрозуміти її причини.

Тепер постає питання. Чим пишатися полякам? За 2014 рік 500 тисяч поляків покинули свою Батьківщину. За дослідженню польської компанії Work Service за 2016 рік, майже 4 мільйона поляків розглядає можливість трудової міграції у країни ЄС. 4 мільйона. Майже 20% працездатного населення хоче заробляти за кордоном. Та більш ніж 2 мільйони вже робить це.

Але у чому їх проблема? ВВП у п’ять разів більше за український, ніби. Середня зарплата 700 доларів. Плюс до того: немає загальноєвропейської проблеми з мігрантами. Так чого поляки покидають власну країну. Може в них душа за Німеччину чи за Францію болить? Підняли власну економіку, і мерщій-мерщій підіймати усю Європу!

Якщо підсумувати, я можу зрозуміти, чим викликана повальна трудова міграція з України. Та я рішуче не розумію, чому мирна країна, що економічно розвивається, має майже той самий показник по трудовій міграції, що й воююча країна, яка очолює з кінця рейтинг країн за місячною платою.

Чи може, це такий польський національний ген? Класти шифер у Лондоні, фарбувати бордюри у Парижі, наймитувати на будівництві у Берліні.

Україна повстане з попелу та українці повернуться додому. А поляки так і будуть промишляти ремонтами у ЄС.